Co warto wiedzieć o pojemności pendrive’ów

Pendrive – czyli kość flash zamknięta w obudowie z tworzywa sztucznego bądź innego materiału – to miniaturowe urządzenie, które w ciągu ostatnich dwóch dekad zrewolucjonizowało rynek elektroniczny. W końcu wyparło powszechnie używane płyty CD i zdominowało rynek pamięci przenośnej. Kluczem sukcesu pendrive’ów jest łatwość ich obsługi oraz duża pojemność przy relatywnie niskiej cenie. Co warto wiedzieć o pojemności pendrive’ów? Podpowiadamy o czym warto wiedzieć, decydując się na zakup pamięci USB.

Podstawowe pojemności pendrive’ów

Nośniki typu pendrive kupujemy przede wszystkim nie ze względu na osiągi czy markę, lecz pojemność. Im jest większa i im mniej za nią zapłacimy, tym lepiej. Niegdyś na rynku elektroniki do podstawowych pojemności pendrive’ów należały nośniki pamięci USB 8 GB i 16 GB. Ze względu na postęp technologiczny i zwiększenie objętości plików, m.in. zdjęciowych, wprowadzono pojemności 32 i 64 GB. Istnieją na rynku urządzenia pamięci przenośnej zdolne pomieścić pliki o wadze 128 GB, a nawet kilku TB i traktowane są już w kategoriach dysków zewnętrznych.

Rzeczywista pojemność pendrive’ów

Rzeczywista wartość pamięci, którą możemy wykorzystać jest nieco niższa niż wynikało by to z oznaczenia na obudowie pendrive’a. Trzeba mieć to na uwadze podejmując decyzję o wyborze pojemności kupowanego urządzenia. I tak na przykład, przy pojemności 32 GB pamięć rzeczywista pamięci USB wynosi ok. 28,8 GB, z kolei przy 64 GB – ok. 57,6 GB. Brak możliwości wykorzystania pełnej pojemności nominalnej nie jest wynikiem nieuczciwej praktyki określonego producenta lub niskiej jakości sprzętu. To specyfika każdego pendrive’a niezależnie od marki i producenta. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest rozbieżność systemów liczbowych.

Producenci podają wartości pojemności w systemie dziesiętnym (1000 MB = 1 GB), natomiast procesor w komputerze działa w systemie dwójkowym (1024 MB = 1 GB). Ponadto, do każdego pendrive’a dołączane są pliki BOOTowalne, które umożliwiają działanie urządzenia, a tym samym zajmują pewną część pamięci.

Jaką pojemność pendrive’a wybrać?

Pojemność urządzenia pendrive powinna być dostosowana przede wszystkim do potrzeb użytkownika. Jeśli wykorzystujemy pamięć USB do przechowywania plików zdjęciowych, muzycznych oraz tekstowych, z całą pewnością wystarczy pojemność 32 GB. W przypadku zawodów, w których niezbędne jest przenoszenie dużych ilości danych, np. plików łączących wysokiej jakości zdjęcia z filmami, warto zakupić pendrive o pojemności 64 GB. Sprawdzi się on szczególnie dobrze w pracy biurowej, a ponadto może stanowić unikatowy gadżet reklamowy. Istnieją bowiem firmy, których działalność opiera się na personalizowaniu sprzętu elektronicznego pod nabywców. W ten sposób można wyposażyć przedsiębiorstwo o znacznej liczbie pracowników w pamięć przenośną, która stanowić będzie równocześnie wizytówkę. Doskonałym przykładem jest sprzęt firmy Blueboat.pl oraz Powerbanki.pl, który może być personalizowany poprzez nadruk lub grawer logo klienta na produkcie. Gadżety marketingowe mogą stanowić nie tylko sprzęt, na którym codziennie operują pracownicy, ale także produkt reklamujący firmę. Co więcej, Blueboat.pl oraz Powerbanki.pl zapewnia w swoim asortymencie pamięć przenośną o pojemnościach od 1 do 128 GB, a więc dostosowaną do przechowywania niewielkich plików, jak i zdolną pomieścić skomplikowane pliki raportowe oraz audytowe.

Pamięć USB Karta plastikowa

Pamięć USB drewniana U52

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.